Az új modellről – melynek lényege, hogy az előfizetők olcsóbban juthatnak hozzá az előfizetéshez reklámok megtekintéséért cserébe – Dudás Gergelyt, az RTL Magyarország bevételekért felelős vezérigazgató-helyettesét kérdeztük.
Külföldi trendek
A Hulu évek óta reklámos előfizetésekkel működik, de nemrég a Netflix is bevezette ezt a modellt, árait pedig már az új csomaghoz igazítja. Az utóbbi szolgáltató az először szkeptikusan fogadott megoldással rengeteg előfizetést szerzett, a legfrissebb adatok szerint 94 milliónál is többen választották, ami az összes felhasználó közel harmadát teszi ki.
A Disney esetében szintén van reklámos előfizetési opció (Disney+, Hulu, és ESPN+ tartalmakat lehet így nézni), és itt is elmondható, hogy rengetegen élnek vele. Már 157 millió reklámos előfizetőjük van, ebből 112 millió az Egyesült Államokban. Bob Iger, a Disney vezérigazgatója már korábban is arról beszélt, hogy szeretnének ilyen irányba nyitni.
A felhasználók számára fontos adalék lehet a döntéshez, hogy bevezetésük óta a reklámmentes előfizetések ára már több alkalommal is emelkedett.
A streaming világában a sport is egyre nagyobb szerephez jut, a Messi-féle Apple deal óta a Netflix megszerezte magának a WWE Raw sorozatot, a Disney pedig a női Bajnokok Ligájának közvetítésérei csapott le. Magyarország ilyen téren még le van maradva, az NMHH márciusi felmérése legalábbis arra jutott, hogy a magyar nézők közül kevesen gondolják úgy, hogy érdemes lenne a sportközvetítésekért fizetni.
Az RTL is egyre jobban épít a streamingre
Az RTL Magyarország nem titkolt szándéka, hogy egyre nagyobb hangsúlyt kapjon streamingfelülete, az RTL+. Ebbe az irányba mutat, hogy megvásárolták a Bajnokok Ligája közvetítési jogait, így a meccseket az RTL+-on keresztül követhetik a focirajongók. Sőt, az RTL+ streamingplatform bekerült a ONE családi csomagjába is, így további potenciális nézőket érhetnek el.
A nemzetközi trendek azt mutatják, hogy a streamingpiac a hibrid üzleti modellek irányába mozdul el, és ebben az RTL Magyarország a hazai piacon úttörő szerepet vállal. Az NMHH legfrissebb kutatása szerint a magyar háztartások 44%-a már használ streamingplatformokat, és a felhasználók közel fele több előfizetéssel is rendelkezik. A hirdetésekkel támogatott, alacsonyabb árú csomagok lehetőséget adnak a belépésre azoknak is, akik eddig nem választottak fizetős streamingszolgáltatást. Az RTL Magyarország digitális stratégiájának része, hogy ezekre a változó igényekre időben reagál
– mondta el a MediaFuture kérdésére Dudás Gergely, az RTL Magyarország bevételekért felelős vezérigazgató-helyettese. Ezzel összefüggésben nemrég bejelentették, hogy bevezetik a reklámos előfizetői modellt, ráadásul a SkyShowtime kizárólagos reklámértékesítési feladatait is ők látják el május 21. óta.

Az RTL Magyarország az idei Digital-Media Hungary konferencián jelentette be, hogy az RTL+ reklámos előfizetési modelljéhez kapcsolódóan a felületén két héten át kizárólagos megjelenési lehetőséget biztosít egy hirdető számára. Dudás Gergely azt mondja, az exkluzív hirdetői pozícióval az a céljuk, hogy kiemelt figyelmet kapjanak a platform új hirdetési lehetőségei.
Egy ilyen egyedi megjelenési forma lehetőséget biztosít arra, hogy az elsőként csatlakozó márkák erőteljesen és prémium módon jelenjenek meg egy úttörő szolgáltatás indulásánál. Éppen ezért döntött úgy az Unilever Magyarország, hogy él ezzel az exkluzív hirdetői ajánlattal. Az első két hétben ők lettek azok, akik kipróbálhatják hirdetéseikkel az „RTL+ Premium reklámokkal” csomagot. Ez nemcsak kommunikációs előnyt jelent számukra, hanem egyértelmű jelzést is ad a piacnak: az RTL+ reklámos előfizetési modellje megnyitja az utat a jövő hirdetési megoldásai felé
– magyarázta Dudás Gergely.
Az új hirdetési megoldás azért is lehet fontos mérföldkő a magyar piacon, mert az NMHH felmérése szerint a hazai nézők sokszor nem örülnek a reklámoknak, és nagy számban kapcsolnak ela hirdetési blokk kezdetekor. A streamingplatformok használata ugyanakkor inkább a fiatalokra jellemző, akik nagyobb számban használják például a YouTube-ot is, ahol bevett szokás a videók előtti és közbeni reklámok megjelenítése.
Az RTL Csoport minden országa rendelkezik már ASVOD (Ad-Supported Subscribition VOD) szolgáltatással, és ezek minden esetben a helyi piaci sajátosságokat tartják fókuszban. Az RTL Magyarország számára is olyan modell kialakítása a cél, amely figyelembe veszi a hazai médiafogyasztási szokásokat, technológiai lehetőségeket és hirdetői elvárásokat. A legfőbb inspirációt a nemzetközi trendek jelentik, de az RTL+ Premium esetében mindig lokális optimalizációra törekszünk
– emelte ki Dudás Gergely.
A videós hirdetések kerülnek fókuszba
A vezérigazgató-helyettes szerint a hirdetések alapvetően videós formátumban lesznek jelen a platformon, az epizódok vagy filmek előtt (pre-roll), valamint adott esetben közben (mid-roll) is, de a cél az, hogy a reklámok ne zavarják meg az élményt, hanem illeszkedjenek a streaming logikájához.
Amellett, hogy később display-jellegű megoldásokra is lehetőség lesz, a fókusz a videós hirdetéseken lesz. Az RTL Magyarország célja, hogy egyértelmű, kiszámítható és nézőbarát hirdetési környezetet teremtsen.
Míg a Netflix és a HBO Maxóránként nagyjából 5 percnyi reklámot mutat a nézőknek, addig a Hulu és a Disney+ esetében egy kicsivel többre kell számítani. Az RTL+ platformon azonban nem időfüggő a reklámok megjelenítése.
A videóindításokhoz kötjük ezt a limitált prémium hirdetési inventory-t, mintsem nézett órához. Az indulásnál legfeljebb 2-3 percnyi hirdetéssel találkoznak a nézők egy-egy tartalom alatt, ez azonban később módosulhat. Az RTL+ modellje célzott, adatvezérelt reklámozásra épül, amely nem csak hatékonyabb a hirdetőknek, hanem inkább kiegészíti a nézői élményt
– fejtette ki Dudás Gergely.
Vezető szerepre törekednek a hazai CTV piacon
A szakember arra is kitért, hogy az exkluzív pozíció versenyeztetése egyszerre szól az innovációról és a partnerségről. Céljuk, hogy felhívják a piac figyelmét az RTL+ új CTV-s hirdetési lehetőségeire, és lehetőséget adjanak partnereinknek, hogy elsőként csatlakozzanak egy jövőbemutató platformhoz.

Ez a versenyeztetés egyfajta ösztönző is a kreatív és stratégiai gondolkodásra, nem csupán egy megjelenési lehetőséget, hanem kommunikációs teret is biztosítunk. Pontosan tudjuk, hogy a partnereink szeretik, ha valamiben elsők tudnak lenni. Főleg, ha az egy innovatív CTV megoldás
– mondta el az exkluzivitás kapcsán Dudás Gergely.
Az NMHH 2025 áprilisi felmérésében az RTL+ az ötödik legnézettebb streaming- és videómegosztó volt, naponta majdnem 50 000 látogatóval, akik összesen 3,5 évet töltöttek el a platformon. Az első négy helyen a Netflix, Videa, Disney és a HBO Max szerepelt. Dudás Gergely hozzátette:
Az elsődleges cél a nézői elérés kiszélesítése és az RTL+ Premium piaci szerepének további erősítése. A reklámos előfizetési modell lehetőséget ad arra, hogy új célcsoportokat szólítsunk meg, miközben a hirdetők számára is új típusú, célzott megjelenési felületet kínálunk. Így válik az RTL+ Premium a hazai CTV piac meghatározó szereplőjévé. A külföldi példák megmutatták, hogy a hibrid modellek üzletileg is életképesek, ebben a fejlődési ívben gondolkodunk mi is