A mesterséges intelligencia átszőtte világban egyre nehezebben tudjuk megállapítani, mit készített emberi kéz, és min dolgozott gép. A művészi világban ez hatványozottan igaz: többek mellett a fotósok, grafikusok és írók számára is megkönnyítheti a munkát, vagy akár ki is válthatja az emberi tényezőt.
Az, hogy ez kinek válik majd előnyére, még nem tudhatjuk, azonban szakmai megítélése már most kettős: van, aki szívesen bevonja a mesterséges intelligenciát munkájába, de van olyan is, aki elzárkózik ettől a világtól. Weiler Péter képzőművész és üzletember, aki Magyarországon úttörőként vonta össze az AI adta lehetőségeket a művészettel, az alábbi véleményt fogalmazta meg a témában:
Szerintem az egész addig tartható, amíg az ember befolyásolja a gépet. Én, mint művész döntöm el, hogy mit csináljon az AI, nem pedig fordítva. Gyakorlatilag egy kezdeményező fél vagyok, a kreatív döntések még az enyémek, de szabad utat engedek annak is, hogy a gép is ötleteljen és inspiráljon. Addig gyúrom, promptolom a rendszert, amíg azt nem látom, ami a fejemben volt. Egyébként már most okoz meglepetéseket a mesterséges intelligencia, sokszor előfordul, hogy nemcsak felülbírál, hanem olyan javaslatot ad, ami véletlenül meg is tetszik, elgondolkodtat és elterel arról a pályáról, amit eredetileg meg szerettem volna valósítani.
Weiler számos alkalommal használta úgy az AI-t, hogy azt a nagyközönség is megismerhette: nemcsak képeket, de egy egész punk lemezt készített a segítségével. A téma őt főként társadalmi változásokat előidéző technológiaként érdekli, és az összes ehhez kapcsolódó újdonságot szívesen kipróbálja, de nem mindent épít be a munkásságába.
Elmondása szerint két-három éve vissza is tért az ecset és vászon használatához, bízva abban, hogy a fogyasztók hozzá hasonlóan is besokallhatnak a képernyőtől, és a képzőművészetben az emberi jelenlétet keresik majd. A legújabb hozzá köthető alkotásnak is csak témájában van köze a mesterséges intelligenciához.
A Kocsis Katica által írt, WEILER című könyv több mint egy életrajz: mélyen belemegy a művész életútjába, ötleteibe és gondolataiba, miközben fantasztikus képek segítségével, albumszerűen mutatja be színes portfólióját.
A kulturális újságíróként és független kurátorként is dolgozó Kocsis fő érdeklődési területe a hazai és nemzetközi kortárs képzőművészet, valamint a design. Szerteágazó munkásságát publikációiban, általa szervezett kiállításokon és a social media felületein is részletesen megismerhetjük.
A Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon 2025. április 5-én Lugosi Viktória egy dedikálás mellett beszélget a Weiler könyv írójával és főszereplőjével. Legközelebb aztán 2025. április 17-én egy rendhagyó kötetbemutatón lehet találkozni Kocsis Katicával és Weiler Péterrel, ahol drMáriással kiegészülve elmélkednek a művészet feladatáról és lehetséges jövőjéről.