A magyar médiapiac az elmúlt évek egyik legviharosabb időszakán megy keresztük, a szakma azonban most először visszafogott optimizmust mutat a jövővel kapcsolatban. Legalábbis ez rajzolódik ki a Noguchi friss kutatásából, amelyben ötven, meghatározó hazai médiumoknál dolgozó újságírót, szerkesztőt, kiadói és értékesítési vezetőt kérdeztek meg a következő egy év várható folyamatairól.

A Noguchi felméréséből kiderül, hogy a szakma a vezető független online médiumok helyzetét jóval stabilabbnak látja, mint korábban. A válaszadók azonban a saját szerkesztőségek pénzügyi kilátásait illetően továbbra is óvatosak.

Ezzel párhuzamosan a korábban a NER-hez köthető sajtótermékek jövőjét jóval bizonytalanabbnak ítélik. A válaszadók jelentős része már azt is bravúrnak tekintené, ha ezek a médiumok életben tudnának maradni, mivel egyre kevésbé tartják valószínűnek a korábbi finanszírozási modellek fennmaradását.

A hirdetők újra megjelenhetnek a független médiában

Szinte teljes az egyetértés abban, hogy

a versenyszférából érkező hirdetők visszatérhetnek azokhoz a médiafelületekhez, amelyeket az elmúlt években sokan politikailag érzékeny terepnek tartottak.

A szakma abban bízik, hogy a médiaköltések mögött inkább üzleti szempontok, semmint politikai megfontolások állnak majd. A megkérdezettek fele arra is számít, hogy bizonyos állami és kormányzati hirdetések a jövőben nagyobb arányban jelenhetnek meg a független sajtóban.

Nem biztos, hogy kevésbé lesz politikai a média

Bár a válaszadók kétharmada arra számít, hogy javul a szerkesztőségek kapcsolata az állami és kormányzati szereplőkkel, ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a média kevésbé lesz átpolitizált. A megkérdezettek fele ugyan saját szerkesztőségében a politikai befolyás csökkenésére számít, közel ugyanennyien vélik úgy, hogy a jelenlegi helyzet lényegében változatlan marad.

A kutatásban részt vevők emellett nem kivételezett bánásmódot várnak az új politikai környezettől. Sokkal inkább azt, hogy a kritikus sajtóval szembeni ignorálást vagy megfélemlítést valódi párbeszéd váltsa fel.

Az elmúlt másfél évtizedben reflexszé vált, hogy »jobb csendben maradni«, vagy csak udvariasan, halkan, a háttérben jelezni a vállalat számára fontos ügyeket a döntéshozók felé. Minden jel arra mutat, hogy a következő időszakban ez a visszájára fordul. A társadalom jelentős részének megjött a hangja, megtapasztalta, hogy lehet véleménye és szabadon kifejezheti azt, hiszen áprilisban bebizonyosodott, lehet változást, eredményt elérni. A vállalatok számára ugyanakkor továbbra is kockázatos alapos felkészülés és a lehetséges buktatók számbavétele nélkül, hirtelen felindulásból vagy dacból kommunikálni – ahogy azt az elmúlt hetekben már láthattuk is néhány esetben

– mondta Szántó Balázs, a Noguchi ügyvezető partnere.

A bizalom lehet a következő időszak egyik kulcsszava

A szakemberek kétharmada a hírek iránti általános bizalom növekedésére számít Magyarországon. Hasonló arányban gondolják úgy, hogy javulhat az újságírók társadalmi megbecsültsége is, a vezető független médiumok esetében pedig legalább a jelenlegi bizalmi szint megőrzését várják.

A válaszadók úgy vélik, hogy az elmúlt időszak azt is bebizonyította, hogy a tényfeltáró és oknyomozó újságírásnak továbbra is komoly értéke van a közönség szemében.

Az AI átírhatja a hírfogyasztás szabályait

Szinte teljes az egyetértés abban, hogy a legnagyobb változást nem a politika, hanem a technológia hozhatja el. A megkérdezettek szerint jelentősen nő majd a mesterséges intelligencia által készített vagy összefoglalt hírtartalmak szerepe, a nyomtatott sajtó visszaszorulása pedig tovább folytatódhat. A Facebook szerepét már nem látják olyan meghatározónak, mint néhány évvel ezelőtt, de a podcastok, a streamingplatformok és kisebb mértékben a TikTok további erősödésére számítanak.