Taylor Swift-hatás alatt az utóbbi időben sok különböző dolgot szoktak érteni, de a lényeg egyetlen mondatban összefoglalható: amihez az énekesnő hozzáér, az többnyire arannyá válik, amiből vagy ő profitál, vagy azok, akiket és amiket a reflektorfénybe emel.

Ahol turnézik, ott felmennek a szállodaárak, ha megjelenik egy eseményen, ott szinte biztosra vehető a teltház, amelyik márka kiegészítőit viseli, azok trendivé válnak. Ez utóbbi pedig gyors és felforgató erejű lehet az érintett vállalkozásoknak, amelyek gyakran számolnak be a márka láthatóságának és eladásainak ugrásszerű növekedéséről. A cégtulajdonosok arra törekszenek, hogy a lehető legjobban használják ki a reflektorfényben töltött pillanatokat, és ez idő alatt megfelelő válaszokat adjanak a helyzetre.

Csillámszeplők és örömkönnyek

A Marketing Brew összeszedett néhány olyan példát, amikor Swift hatására jelentősen felpörgött egy-egy termék eladása. Az egyik ilyen eset a Fazit Beauty nevű szépségápolási márka csillámszeplőihez kötődik, amelyeket az énekesnő az amerikai focibajnokság és a Kansas City Chiefs egyik meccsén viselt. A vállalkozás egyik alapítója, Aliett Buttelman örömkönnyekben tört ki a hír hallatán, majd gyorsan akcióba is lendült, hogy a reakcióját megörökítse. A cég közösségimédia-válaszának középpontjában ez az érzelmi reakció állt. A vőlegénye által készített videót kiposztolta a TikTokra, ahol már 8,5 millió megtekintést ért el.

@aliettbutts POV youre a small business female founder and @Taylor Swift is wearing your brand @Fazit glitter freckles Im DYING #fazit #fazitbeauty #founder #taylorswift #chiefs #traviskelce ♬ original sound - Aliett

Buttelman és alapítótársa, Nina LaBruna ezt alapítóvezérelt tartalomstratégiának nevezi, ami további figyelmet generált a márkának. A videó kapcsán sorra születtek az újságcikkek is, amelyek már nemcsak a termékre, hanem az alapítók személyére is kíváncsiak voltak, még tovább lendítve ezzel a márkaismertséget és a hozzá kapcsolódó történeteket.

De még ezt megelőzően, miután egy ország látta Swiftet a csillámszeplőkkel, 12 órán belül a cég webforgalma és eladásai 1000%-kal nőttek. Az alapítótagok pedig továbbra is növelni szeretnék a TikTok-közösségük méretét, elsősorban a személyes profiljaik segítségével, amelyeknek követőtábora szintén gyarapodott az énekesnő spontán reklámja után. Míg Buttelman követőinek száma 400-ról 20 ezerre nőtt egyik napról a másikra, LaBrunáé 9500-on áll. Keresik a lehetőségeket a márkaegyüttműködésekre is, amelyekkel kapcsolatban már nemcsak foci, de kosárcsapatoktól is érkezett hozzájuk érdeklődés. Az e.l.f. Cosmetcs-szel nemrég meg is valósult a kollaboráció.

Alkalmazkodás a kereslethez

A Wove Jewelrynek szintén megvolt a maga nagy pillanata idén januárban, amikor Swift az egyik karkötőjüket viselte az AFC-bajnokságon. A márkára irányuló figyelem 450%-os növekedést eredményezett az eladásokban és több mint 2500-at a webforgalomban.

A Wove ugyanakkor egy egyedi ékszermárka, és Swift gyémántokkal kirakott, 6360 dolláros (majdnem két és félmillió forintos) karkötője nem éppen az elérhető kategória minden potenciális vásárló számára. Ezért a pillanat szavát meghallva a cég négy napon belül két megfizethetőbb változatot is piacra dobott: egy sterling ezüstből készültet 230 dollárért (körülbelül 88 ezer forintért) és egy aranyat 1030 dollárért (körülbelül 395 ezer forintért). Az ékszerkollekciót egyébként Michelle Wie West golfozó tervezte, és a karkötők összesen 500 ezer dollár (több mint 191 és félmillió forint) értékű eladást generáltak.

Elébe menni a hírverésnek

A kansasi EB and Co. mondhatni elébe ment a hírverésnek, amikor Taylor Swift barátja, Travis Kelce 87-es számú mezének mását applikálta gyűrűbe. Az énekesnő annak rendje és módja szerint fel is vette az ékszert az AFC-bajnokság egyik meccsére, a cég pedig nem habozott, és adatgyűjtésre használta a virális időszakot. A weboldalon feliratkozó pop-upok fogadták a látogatókat, így a kapcsolat a regisztráló érdeklődőkkel a hype lecsendesülése után is megmarad.

Más brandek ugyanakkor inkább mértéktartásra intenek, mint például a Little Lies nevű divatcég, amelynek zöld miniruhája szintén Swiftnek köszönheti világhírnevét, miután az énekesnő akkor viselte ezt, amikor Blake Livelyval vacsorázott. Igaz, a ruhát azóta Taylor Swift-ruhaként lehet megtalálni a kínálatukban. Ugyanakkor, mint mondják, külön fizetett kampányt nem építettek rá, csak meglovagolták a rájuk irányuló figyelmet.

Mit tanulhatunk Taylor Swifttől?

A brandépítés terén ugyanakkor magától Taylor Swifttől is érdemes tanulni: példaértékű és sok eredeti megoldást vonultat fel, többek között az, ahogyan beharangozza az albumokat és ébren tartja a rajongók érdeklődését, és eléri, hogy egyre többen beszéljenek róla.

Egyik bevált eszköze például, hogy titkos üzeneteket, jeleket rejt el a közösségi médiában. Mielőtt például a Grammy-díjátadón bejelentette az új albumát, fekete-fehérre cserélte a profilképét, a rajongók pedig ebből sejthették, hogy valami készül. De nem a profilkép változása volt az egyetlen nyom. A Grammy előtt az énekesnő weboldala hibát jelzett: a „hneriergrd” hibakód jelent meg rajta, ami a rajongók megfejtetése szerint a red herring kifejezés anagrammája, ami félrevezető nyomot jelent. Ráadásul a weboldal forráskódjában is rejtélyes üzenetek bukkantak fel, az album bejelentéséhez kapcsolódva. Mindez a gamification egy igen kifinomult példája, az emberek pedig szeretnek játszani és nyomozni: a márkáknak érdemes kihasználni ezt.

Címkék