Nem csak a fellépők felkérésekor, hanem a marketing során is figyelembe kell venni mind a hazai, mind a külföldi közönség igényeit. Garam Tamás, a Sziget Fesztivál marketingvezetője lapunknak arról mesélt, hogyan épül fel az esemény marketingje, és mit lehet tenni, ha lemondja egy fellépő a szereplést.

A Sziget Fesztivál az egyik legismertebb hazai fesztivál, amely magyarok mellett külföldi fesztiválozók tízezreit szólítja meg Európa-szerte. Egy ilyen rendezvény reklámja komoly tervezést igényel, hiszen a fellépők leszerződtetése sem egy napos mutatvány.

Az utóbbi hetekben már a metrókon és aluljárókban is találkozni lehetett a Sziget programját hirdető plakátokkal, azonban a tényleges kampány már hónapok óta tart. A fesztivál marketingje kapcsán Garam Tamást, a Sziget Fesztivál marketingvezetőjét kérdeztük.

Garam Tamás elárulta, hogy már évek óta a fesztivált követő második napon elindul és 48 órán át tart a Super Early Bird kampány – vagyis a következő év elővétele –, így igyekeznek kihasználni a fesztivál okozta óriási hype-ot, és jövő évi jegyeladásra konvertálni a sikert.

A látogatóink ebben az időszakban tudják megvenni a legjobb áron a jövő évi bérleteket, ezért évről évre nagy érdeklődés övezi az indulást, így a marketing csapat egy kicsit később térhet csak nyugovóra a rendezvény után

– fejtette ki.

Az eseményt több csatornán is hirdetik. Fő nemzetközi célcsoportjuk a Z-generáció, a hazai közönség esetében pedig a Zillenial/Millenial korcsoportból vannak többségben a fesztiválra látogatók, így itthon inkább őket célozzák meg.

A csatornaválasztásuk is ehhez illeszkedik: leginkább közösségi média fókuszú a kommunikáció, amiben a TikTok egyre nagyobb szerepet kap.

Itthon emellett szinte a teljes ATL spektrumot lefedjük: TV, online, közterület, sajtó, rádió, mozi, mindenhol futott idén hirdetésünk. A digitális csatornákon belül elképesztő mennyiségű specifikus médium áll rendelkezésre: a Spotify-tól kezdve a koncertlistázó platformokig, amiken keresztül a Google natív találatai közé is be tudunk kerülni, mind-mind aktív részei a kommunikációnak

– részletezte.

Attól függően, hogy a kampány mely fázisában vannak, úgy változik a fókusz is.

A Sziget a világ egyik legsokszínűbb rendezvénye, így mi mindig ezt a sokszínűséget igyekszünk bemutatni, és nem csak egy-egy aspektusra fókuszálni végig

– mondta.

Garam Tamás arról is beszélt, hogy az Early Bird kampány idején az aftermovie adta bizsergető érzés és a kedvező ár van a középpontban, a névbejelentés esetén a fellépők, az utolsó időszakban pedig már a napi programokon van a hangsúly.

A köztes időszakban azt próbáljuk átadni a látogatóknak, hogy miben más a Sziget más nemzetközi fesztiválokhoz képest, és hogy itt mennyire sok különböző élmény várja őket 6 napba sűrítve.

A Sziget Fesztivál esetében nem lehet elmenni a feltörekvő előadók mellett sem, hiszen nem lehet csak nagy neveket elhívni egy ilyen hosszú rendezvényre. Így mindenképp kellenek a kisebb, indie vagy underground előadók, akikből 2025-ben is tucatnyian vannak.

A feltörekvő vagy közepesen ismert fellépők legalább annyira fontosak számunkra és a látogatóink számára is, mint a nagy húzónevek. A Sziget egyik legjobban megélhető élménye, amikor A pontból B pontba igyekezve épp belebotlasz valami előtte nem ismert zenekarba, és végül dobod az eltervezett programod és ott táncolsz egy órát és odahívod az ismerőseidet is. Ehhez a felfedezősséghez pedig pont ezekre a zenekarokra van szükség.

A kevésbé ismert előadók esetében azonban a hallgatók figyelmét is fel kell kelteni, hiszen sokan nem járnának utána, hogy egy adott név milyen tartalmat is takar. Éppen ezért a rádióban és Spotify-on is igyekeznek megismertetni a hallgatókkal a fellépők munkásságát.

A rádiós és egyéb együttműködéseink révén van lehetőségünk arra, hogy felhívjuk bizonyos rádióban elhangzott számok után a figyelmet arra, hogy őket is meghallgathatják a Szigeten, és az adók részéről is mutatkozik nyitottság, hogy bekerüljenek rotációba olyan előadók, akik jönnek a fesztiválra és illeszkednek a csatorna zenei arculatába.

Ezen felül a Spotify-on is fellelhető rengeteg különböző tematikus vagy színpad szerinti lejátszási lista, amit a Sziget csapata állított össze. Ez szintén segíti a fentebb említett felfedezési élményt, de akár a fesztivál utáni visszaemlékezésre is megfelelő lehet.

A fesztiválok lokációja szempontjából fontos, hogy kik látogatják majd az eseményt, így ahogy a korcsoportot, úgy a vendégek nemzetiségét is figyelembe kell venni egy kampány során. A Sziget éppen ezért a magyar mellett angol nyelven is közzéteszi a közösségi médiában az eseményhez kapcsolódó plakátokat és bejelentéseket. Ennek oka, hogy a fesztivál látogatóinak nagyjából kicsit több, mint fele érkezik Magyarországról, a külföldi érdeklődők nagy része pedig Nyugat-Európából jön.

Nyilván azokon a kulcspiacokon is aktívan jelen vagyunk, ahol évről évre látjuk a piaci potenciált. Ennek van egy időbeli realitása is, nyilván minél messzebbről jössz, annál több szervezést igényel az utazás, annál hamarabb foglalsz és vélhetően végig is maradsz. Míg ha közelebbről érkezel, akkor jó eséllyel jössz rövidebb időre és döntesz később a jegyvásárlásról. Ez megjelenik az időbeli és területi stratégiánkban és a termékek kiemelésében is

– magyarázta a marketingvezető.

Nemrég kitiltották a Kneecapet az országból, ezzel kiesett az egyik fellépő az eseményről. Ilyenkor természetesen a háttérben megy a szervezés, hogy hogyan lehet pótolni a kieső fellépőt.

Minden nagyobb fesztivál életében előfordul lemondás ilyen-olyan okokból. Sajnos betegség miatt Michael Kiwanuka és családi okok miatt A$AP Rocky is lemondta az idei fellépését a Szigeten. A legnehezebb helyzet nyilván az, ha egy headliner nem tud eljönni, mert a nagy neveket hosszú hónapokkal előre le szoktuk szervezni és kevés idő marad a pótlásra, de ezt idén szerintem sikerült jó beugrókkal megoldani

– fejtette ki Garam.

Azonban talonban nem lehet beugrókat tartani, hiszen egyrészt igen költséges lenne, másrészt akkor minden stílusban szükség lenne egy tartalékra. Sokszor épp az anyagi, időbeli, vagy térbeli elérhetőség miatt esik ki egy-egy fellépő, így plusz fellépőkkel számolni igen bonyolult lenne.

Garam Tamás szerint mivel egy nap 150-nél is több program van, így alapvetően lemondás miatt nem adnak vissza pénzt – így a Kneecap programváltozás miatt sem.

A$AP Rocky esetében lehetővé tettük, hogy az aznapra érvényes jegyeket másik napra cserélhessék a látogatók, de szerencsére van olyan partnerünk (a TicketSwap) ahol biztonságosan el is lehet adni a jegyet, ha valaki meggondolná magát, de ez a mostani esetben is az eladott jegyek körülbelül 2-3 százalékát érintette csak

– mondta.

Azok, akik nem cserélték el jegyüket, Kid Cudit láthatják A$AP Rocky helyett augusztus 8-án, mint headliner, ahogy arról korábban az Index is beszámolt. A Grammy-díjas Kid Cudi 2008-ban tört be a zenei piacra, a Man on the Moon: The End of Day című albumával, azon belül is a Day 'n' Nite dalával.

A$AP Rocky egyébként nemrégiben a Ray-Ban szemüvegmárka nagykövete lett, a pozícióban pedig új kollekcióval debütált.