A Flashes azok számára kínál megoldást, akik szeretnének kilépni a nagy közösségi oldalalak árnyékából, és szabadabb keretekre vágynak. Hasonló koncepció mentén született az X-hez hasonló Bluesky alkalmazás is, amely a tavalyi amerikai elnökválasztás után jelentős mértékben gyarapította felhasználói bázisát, miután sokan elpártoltak Elon Musk platformjától. A Flashes iránti érdeklődést jól mutatja, hogy a megjelenését követő első 24 órában csaknem 30 ezer letöltést ért el.
Az alkalmazás egyik sajátossága, hogy egy posztban legfeljebb négy képet vagy egy egyperces videót lehet megosztani, és ezek a bejegyzések a Bluesky-on is megjelennek. Ez fordítva is igaz, az utóbbi felületen megosztott képek és videók a Flashes-re is felkerülnek.
A platform egy független fejlesztő, Sebastian Vogelsang munkája, aki ugyanazt a technológiát használja, mint a Bluesky alapját képező AT Protocol. Ő készítette a Skeets nevű Bluesky-klienst is.

teljesen Testreszabható
A Flashes tehát ugyanazon az alapprotokollon fut, mint a Bluesky, így sokkal inkább testreszabható az Instagramhoz képest, és nincs olyan ajánló algoritmusa, mint a Meta platformjának, tehát szabadabban találkozhatunk rajta keresztül a tartalmakkal.
Jelenleg a béta verzió indult el az Apple TestFlight platformján, ez a verzió még technikai nehézségekkel küzd. Sebastian Vogelsang nyilatkozata szerint tesztelik a push értesítéseket, a több fiók hozzáadásának lehetőségét, a könyvjelzőket és a felhasználói értesítéseket.
Az alkalmazást a későbbiekben további képszerkesztési opciókkal, történetek funkcióval és esetleg egyéni profiloldalak létrehozásának lehetőségével fejlesztenék tovább.
A létrehozott posztok az Instagramhoz hasonlóan már most is szerkeszthetőek beépített fotószűrőkkel, de a fejlesztő hangsúlyozza, hogy a Flashes nem egy Instagram-klón, és nem is kínálja majd az összes Instagram-funkciót.
Érdekes megoldás a Portfólió mód, amely lehetővé teszi, hogy a saját profilunk "kurátorai" legyünk, és a megítélésünk szerint rendezzük a fotóinkat a profilunkon, így azok nem időrendben jelennek meg. A művészek számára kifejezetten jó bemutatkozási lehetőségeket kínál a platform, ráadásul ingyen, amit többen már láthatóan fel is fedeztek.

Hosszú távú céljuk, hogy előfizetési funkciót is bevezetnek, ahogy a Bluesky-nál, de a felhasználóknak nem kellene mindkét felületen fizetniük a prémium szolgáltatásokért. Az alkalmazás ingyenesen is használható marad. Emellett fejlesztik a Bluescreent is, amely egy TikTok-szerű alkalmazás lesz.
Van más is
Nem a Flashes az egyetlen nyílt protokollon alapuló Instagram-alternatíva, egy másik Bluesky fotókliens, a Pinksky már működik, a Pixelfed pedig nemrég indította el mobilalkalmazásait, amelyek a Mastodon által is használt ActivityPub protokollon futnak.