Az AI által generált videók számos kérdést vetnek fel akkor is, ha nem átverésre épülnek. Nemrég nagy port kavart a Coca-Cola AI-generált karácsonyi reklámja, amely megmutatta, hogy a mesterséges intelligencia használatával nagyon gondosan kell eljárniuk a hirdetőknek, és az ilyen produktumokat még mindig nagy gyanakvás övezi a fogyasztók részéről. Ahogyan azonban egyre több cég használja a generatív AI-t, egyre inkább megkerülhetetlenné válik, ami nemcsak a vállalkozások, de a fogyasztók hozzáállását is átalakíthatja.
AI-dömping jöhet
A TikTok Symphony Creative Studiója többféle videógeneráló és -szerkesztő eszközt ad az üzleti felhasználók kezébe, és igyekszik azokat a vállalkozásokat is a platformra csábítani, akiket eddig a videókészítés nehézsége tartott távol. A Generate&RemixVideo nevű ablakban a klasszikus, „utasításból kép“ eljárással alkothatunk videót a termékleírás vagy a weboldalunk URL-je alapján. Az eszköz ezekből az információkból gyárt a TikTok-ra szabott, a legfrissebb trendeknek megfelelő videót, amelybe akár a holnapunkról származó képeket is beépíti.
A generátor különböző videóváltozatokat készít egyedi kivitelben és forgatókönyvekkel, a TikTok legjobban teljesítő tartalmaiból merítve ihletet, és jogtiszta, kereskedelmi használatra engedélyezett eszközöket, videókat, képeket, hangokat, valamint avatárokat felhasználva többek között a Billóról és a Getty Imagesről.
Önálló életre kelnek az avatarok
A videókba tehetünk általunk készített vagy stock-avatarokat, és akár különböző nyelveken is alkothatunk videót. A digitális avatarok nagy népszerűségnek örvendenek például a kínai piacon, ahol így 24/7-ben élőben közvetíthetők műsorok. Az avataros videókat különböző elemekből lehet összemontázsolni: kiválasztjuk vagy legeneráltatjuk az avatart (ez utóbbihoz először is fel kell tölteni néhány úgynevezett „tréningvideót“, amelyben az adott, hús-vér ember szerepel), beírjuk a forgatókönyvet, és kiválasztunk hozzá egy hangot. Személyre szabjuk az avatar pozícióját, méretét és stílusát, majd zenével, matricákkal és szövegopciókkal egészíthetjük ki.
A TikTok az eszközt bemutató leírásban a Vodafone-t emeli ki, mint olyan céget, amely stock-avatarokat használ a kampányaiban. A vállalat aktívan jelen van a platformon, és épp nemrég indított rövid videókból álló sorozatot Me, Myself & AI címmel influenszerek közreműködésével több európai országban, hogy a fiatalok AI-tudatosságát erősítse. A vietnámi Vietjet légitársaság is kísérletezésbe fogott az avatarokkal, és megalkották márkanagykövetük virtuális mását, akit egy többnyelvű kampány során vetettek be.
Biztonsági intézkedések
Mint a TikTok írja, gondoskodni szeretne a mesterséges intelligencia használatának biztonságosságáról és átláthatóságáról, ezért különböző biztosítékokat épített be az avatargenerálásba, amelyek védik az avatarok modelljeinek a nevükhöz, megjelenésükhöz és képmásukhoz fűződő jogait. Személyre szabott avatart csak bizonyos hirdetők generáltathatnak, és az avatarokhoz csak a tulajdonosok, illetve az erre jogosultak férhetnek hozzá. Bármely, személyre szabott avatart tartalmazó videót és képet a nyilvánosságra hozatal előtt jóvá kell hagynia a tulajdonosnak. Emellett minden, Symphony Creative Studióban készülő tartalmat "AI-generated" felirattal látnak el. Úgy tűnik tehát, hogy a TikTok valóban nem szeretné, hogy az avatár illetéktelen kezekbe kerüljön.
Egyéb eszközökkel a platform általában is igyekszik felvenni a kesztyűt a hamis videók ellen: arra kéri a felhasználókat, hogy jelöljék az AI-tartalmakat, de jelölve is tilos például a mesterséges intelligencia által készített, magánszemélyeket ábrázoló felvételeket feltölteni az engedélyük nélkül, és tilos mindenfajta félrevezető tartalom közzététele. A platform emellett idén új rendszert is tervezett, amely felismeri, ha más alkalmazások által készített AI-tartalom kerül fel az oldalra. Ugyanakkor fel lehet használni elhunyt személy képmását bizonyos oktatási környezetben, mint például az I. világháborús veteránokét, akikről egy múzeumi kiállítás emlékezik meg. Ez az engedmény viszont bizarr trendnek ágyazott meg, amelyben bűncselekmények áldozatai és elkövetői mondják el a történetüket. Szintén szabad közszereplőket ábrázolni bizonyos művészi vagy humoros környezetben, például hírességeket, akik valamelyik népszerű TikTok-táncot gyakorolják.
A TikTok az új AI generátor mellett több olyan eszközzel is rendelkezik, amely segíti a marketingeseket a tartalomgyártásban. Ilyen a videó-forgatókönyv-generálás, vagy az ötletgenerálás, melynek során arra kapnak tippeket a felhasználók, hogy milyen típusú videók vagy témák lehetnek népszerűek, figyelembe véve a trendeket és a közönséget, továbbá képgenerálásra is van lehetőség.