A kocsmatúrák eredete homályba vész: ki a 17., ki a 19., és ki a 20. századra teszi a kezdeteit. Azt viszont nehéz lenne vitatni, hogy a szórakozás ezen, feltehetően Nagy-Britanniából érkező formája ma igen nagy, sokak szerint túlságosan is nagy népszerűségnek örvend, különösen az elhíresült legénybúcsús társaságok körében.

A kocsmatúrák jó üzleti lehetőséget jelentenek a szervezőknek és a vendéglátóhelyeknek, nem véletlenül szerepelnek gyakran a turisztikai programajánlatok között. Ha egy városban hangulatosak a kocsmák, és/vagy olcsón mérik az italt, minden adott a városnézéssel egybekötött delíriumhoz. Ami viszont a kocsmáknak bevételt hoz, az egyben konfliktusforrás is lehet a lakókkal, amennyiben rendszeresek az ablakok alatt hangoskodó társaságok. Az önkormányzatnak az üzleti érdek és az élhető környezet igénye között kell lavírozniuk.

Prága betiltja az éjjeli kocsmatúrákat

Prágában a probléma oly mértékig fokozódott, hogy a város betiltotta a turistáknak szervezett éjszakai sörtúrákat. Az intézkedést a belvárosi képviselők kezdeményezték, miután a lakosságot egyre inkább zavarta a kocsmától kocsmáig vonuló részeges turistacsoportok hangoskodása és gyakori rendbontása.

Az éjjeli sörtúrákat rendező legnagyobb prágai társaság, a Prague Pub Crawl politikai lépésnek tartja a döntést. Úgy vélik, hogy az intézkedés nem fogja megoldani az éjjeli zaj problémáját, sőt, csak még inkább rontja a helyzetet. Hasonló nyilatkozatot tett közzé a Drunken Monkey társaság is, akik szerint az éjjeli zajt és rendbontásokat épp a szervezetlen turisták csoportjai okozzák. Zdenek Hrib prágai főpolgármester-helyettes szerint viszont a klasszikus idegenvezetéssel foglalkozó szervezeteknek nem volt kifogásuk az intézkedés ellen.

A tilalmat csak kerülőúton, a városban érvényes piaci szabályzat módosításával lehetett elérni. Így ezentúl a cseh fővárosban este tíztől reggel hatig csak az arra kijelölt helyeken szabad piaci, üzleti tevékenységet folytatni, az úgynevezett "mozgó üzleti tevékenység" pedig - ez lenne a kocsmatúra - tilos.

A prágai hozzáállás nem teljesen egyedi: számos európai városban elégelték már meg az emberek azt, hogy túl sokan vannak és túl zavaróak a turisták, akiknek „megfékezésére“ sok helyen igyekeznek különböző szabályokat hozni. Ennek egyik jellemző példája az airbnb-s lakáskiadásra vonatkozó korlátozások bevezetése, amelyekkel nemcsak a turisták számát, de a felfelé száguldó bérleti díjakat is igyekeznek kordában tartani. Budapest épp most lépett erre a terepre azzal az új jogszabály tervezettel, amely szerint 2025. január 1. és 2026. december 31. között a fővárosban nem lehet nyilvántartásba venni új magánszálláshelyet, az ilyenek után fizetendő adó pedig a négyszeresére nőne.

Korlátozások a bulinegyedben

A bulinegyed azonban már régebb óta küzd az egyensúlyért. A Király utca, az Erzsébet körút, a Rákóczi út és a Károly körút által határolt erzsébetvárosi terület évek óta a figyelem középpontjában áll a túl sok turista miatt, és legutóbb tavaly októberben született rendelet, amely a szórakozóhelyeket és az italfogyasztást szabályozza. Jóllehet, a kocsmatúrákat tételesen nem tiltották meg, de megnehezítették.

Éjfél és reggel hat között ugyanis csak meghatározott számú hely tarthat nyitva, és szintén korlátozott számú engedély adható ki ilyen helyekre. A boltok nem árulhatnak alkoholt 22 és 6 óra között, és el is kell zárniuk a szeszes italokat. A vendéglátóhelyek üzemeltetőinek az előttük lévő járdaszakaszt naponta többször kell nagynyomású takarítógéppel takarítaniuk, és biztonsági őrt kell alkalmazniuk. A bulinegyed felügyeletére idén rendőrőrs létrehozásáról is döntöttek.

A pub crawl hazájában, Nagy-Britanniában is korlátozott a kocsmák nyitvatartása, méghozzá az első világháború óta, amikor a birodalom védelméről szóló törvényben igyekeztek az alkoholfogyasztást is limitálni, mert úgy vélték, hogy az hátráltatja a háborús erőfeszítéseket. Az engedéllyel rendelkező helyek nyitvatartási idejét az ebéd- és vacsoraidőre korlátozták 22:30-ig. A szabályozás a háború után is fennállt, és a városi pubok éjjel 11-ig tarthattak nyitva, ami a legtöbb helyre ma is érvényes.

Kocsmatúrák Budapesten

Budapesten viszont továbbra is virágzik a kultúrkocsmatúra-ipar, és a cégek hasonló hívószavakkal népszerűsítik a terméket. A cél gyakran nem titkoltan a lerészegedés. Több helyen is előkerül az ingyen ital vagy a korlátlan fogyasztás bizonyos időkeretben. Szintén vonzerőt jelentenek a romkocsmák, és a marketinganyagokban gyakran felbukkan a jó helyek felfedezésének öröme, illetve van, ahol emellett játékokat is kínálnak.

A kocsmatúra intézménye más kikapcsolódási formákban is visszaköszön, így például találunk nyomozós kocsmatúrát valamint kocsma- és irodalomtörténeti sétát is. Az árak pedig sok helyen igen barátinak mondhatók, egy hagyományos kocsmatúrára akár már 6500 forinttól be lehet nevezni, ami alig több, mint amit az elfogyasztott ingyen rövidekért fizetne az ember, de van 22 ezer forintért is, több itallal. Budapesten tehát az ilyen programra vágyóknak egyelőre nem kell attól tartani, hogy a kocsmatúrák intézményét veszélyeztetnék a szabályozások, a prágai éjszakai élet felfedezését viszont már inkább az estébe kell belesűríteni.

Címkék