A generatív AI-modellek egyre inkább formálják a keresési szokásokat. Vajon eljön az a pont, amikor már a hirdetőknek, tartalomgyártóknak is érdemes lesz arra törekedniük, hogy megjelenjenek e platformok találatai között? Minderről Lunczner Ádámot, a Mindshare innovációs igazgatóját kérdeztük.

Lehet, hogy még nem életbevágó, hogy a ChatGPT működésének titkait fürkésszük, az viszont biztos, hogy sokakat foglalkoztat, mit tartogat az AI-jövő, és hogyan lehet erre felkészülni. Nem tudjuk pontosan, hogy dolgoznak, mi alapján válogatnak ezek a modellek, de az egyik érdekességük, hogy gyakran olyan találatokat is felvonultatnak, amelyek a hagyományos keresőkben még az első oldalakon sem jelennek meg. Mindez átrendezheti a böngészők és a weboldalak térképét is.

Átalakulhat a keresők rangsora

“Jelenleg valóban a legtöbben a Google keresőjére optimalizálnak, legyen szó PPC hirdetésekről vagy organikus tartalmakról. A keresőoptimalizálás (SEO) segítségével tudunk hatással lenni arra, hogy organikusan minél jobb pozíciót érjünk el a találatok között. Ez nagyon fontos kritérium, hiszen minél feljebb kerülünk a találatok között, annál több felhasználót érünk kell, annál több árbevételünk lesz. Most nagyjából ilyen egyszerű a képlet”– mondja Lunczner Ádám.

“Viszont az AI kereső megoldások más módon kezdtek el működni, a ChatGPT search például nem feltétlenül a top helyeken rangsorolt weboldalakat teszi ki találatként, hanem akár sokkal hátrébbról is húz be információt. Tehát itt nem feltétlenül az a legfontosabb, hogy a top találatok között szerepeljünk, hanem az, hogy egyáltalán beindexelődjön a weboldalunk. Mivel a ChatGPT search egyik meghatározó információforrása a Bing kereső, ezért egyre fontosabb lesz, hogy a Bing is indexelje az oldalainkat a Google mellett.”

Dan Taylor SEO-szakértőnek is az az egyik legfontosabb következtetése, hogy érdemes odafigyelni a Bingre. A szakember nemrég összehasonlította a SearchGPT keresési eredményeit a Bing és a Google AI-összefoglalóival, hogy megtudja, melyik a legmegbízhatóbb, különös tekintettel a termék- és szolgáltatásajánlásokra. Szintén érdekes megfigyelése volt, hogy

a gen AI olyan forrásokat is figyelembe vesz, amelyek nem szerepelnek a keresőmotor első száz találatában sem.

A termékre való keresésekben a Search GPT naprakész volt, és nem sorolt egy hónapnál régebbi adatokat, de gyakran "hallucinált", illetve nem jeleskedett a helyi termékekre és szolgáltatásokra irányuló keresésekben. Azokban a keresésekben pedig, amelyek nem szöveg- és főleg nem „csevegés-”, hanem például kép- vagy hangalapúak voltak, a (Magyarországon még nem elérhető) Google Overview és a Bing AI is jobban muzsikált.

Érdemes figyelniük a hirdetőknek a ChatGPT-t?

Úgy tűnik, egyre több felhasználó fordul a generatív modellekhez, ezen belül is főleg a ChatGPT-hez a hagyományos keresőmotorok helyett, mivel az gyakrabban ad gyorsabb és relevánsabb válaszokat. Ha pedig egy márka ebben a kontextusban tűnik fel, az azért is lehet előnyös a számára, mert ezeket a tartalmakat a felhasználók nem érzik annyira "direkt reklámnak", mint a hagyományos keresőmotoros hirdetéseket.

“A ChatGPT search (most már ez a hivatalos neve annak a modellnek, aminek a prototípusát korábban SearchGPT-nek hívták) átalakíthatja a piacot, hiszen teljesen más típusú keresést tesz elérhetővé. Alapvetően át kell gondolnunk, újra kell definiálnunk magunkban azt, hogy hogyan is közelítjük meg a keresések témáját”

– teszi hozzá a szakember.

Mint mondta, egyes prognózisok szerint két év alatt akár 25%-ot is csökkenhet a keresőmotorok forgalma. Vagyis ennyien térnek le arról az útról, hogy a Google-ben keresnek, és térnek át valamilyen nagy nyelvi modellhez, például a ChatGPT-hez, és ott folytatják már a keresést. De ebből még ki tud hasítani egy szeletet egy TikTok-típusú platform is, főleg az új generációkból már nagyon sokan ott keresnek, és nem a böngészőkben.

“Az utóbbi pár hónap fontos változása, ami elsősorban az Észak-Amerikai piacon látszódik már, hogy a Google Analytics-ben új forgalmi forrásként jelennek meg a nagy nyelvi modellek. Nekem azzal kapcsolatban nincsenek kétségeim, hogy ez előbb-utóbb a hazai piacon is meg fog jelenni. Nagyon érdekes és izgalmas lesz majd utána azt elemezni, hogy az innen érkező forgalom mennyire lesz erős, mennyi konverziót fog tudni szállítani, és az egész vásárlási tölcsérnek mely szakaszából fognak az adott weboldalra érkezni látogatók a ChatGPT-ből vagy az ehhez hasonló rendszerekből.”

Hogyan válogat egy nyelvi modell?

Felmerülhet a kérdés, hogy mi alapján válogatnak a generatív modellek. Mivel nyelvi alapú megoldásokról van szó, ezek az eszközök gyakran előbbre helyezik a tartalmat és a teljes szöveg kontextusát a klasszikus kulcsszavakkal szemben. Ebből a szempontból pedig elengedhetetlen a minőségi tartalom készítése.

A modellek emellett szeretik az adatokat és a kutatásokat: gyakran emelnek ki egyedi statisztikákat, esettanulmányokat vagy szakértői nézőpontokat, és nem ritkán gyűjtenek információkat olyan oldalakról, amelyek a kérdéses témában elismert forrásként működnek, mint a szakmai blogok, akadémiai cikkek, tanulmányok és iparági jelentések. Bár a generatív AI nem a hagyományos SEO-technikákon alapul, ebből a szempontból is fontos az adatok megfelelő strukturálása. Ahogyan szintén nagy súllyal esik a latba, hogy a weboldal technikailag mennyire működik jól (például milyen gyorsan tölt be, mennyire reszponzív a dizájn), illetve mennyire konzisztensek a metaadatok. Ahogy a generatív modellek tovább fejlődnek, valószínűleg célzott hirdetési megoldásokat is kínálnak majd, például szponzorált válaszok formájában.

“A jövő tényleg arról szól, hogy hogyan fogja azt gondolni egy ilyen nyelvi modell, hogy a mi tartalmunk releváns, és hogyan fog tudni egyáltalán megjelenni ezekben a környezetben. Sok mindent kell majd tesztelnünk, kipróbálnunk, elemeznünk, és teljesen más megközelítésre lesz szükség.”

Címkék