Ez azt jelenti, hogy az inflációt is lekörözte a digitális zene térnyerése Magyarországon. A teljes bevétel nagy része, 10,2 milliárd forint a digitális értékesítésből, míg 2 milliárd forint a fizikai értékesítésből származik.
Közzétette a hazai hangfelvételpiac fizikai és digitális értékesítésének 2024-es statisztikáit a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (MAHASZ). Ezzel egy időben a zeneipar nemzetközi szervezete, az International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) is publikálta jelentését az elmúlt év eredményeivel – e szövetség tagja a MAHASZ is.
Elégedettséggel tekintünk a jelenre, pozitívan a jövőre. A magyar hangfelvételipar fontos mérföldkőhöz érkezett: nettó értéke 2024-ben átlépte a 12 milliárd forintot, ami 30 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A kiugró bővülés kulcsa továbbra is az előfizetéses zenei streaming 36 százalékos növekedéssel, ám a vinylértékesítés is újabb közel 12 százalékkakal döntötte meg eddigi csúcsát
– értékelte a friss adatokat Szűts László, a MAHASZ elnöke.
Több mint 2,6 milliárd forinttal nőtt a zenei streaming magyarországi bevétele, így a teljes digitális forgalom is emelkedett: 7,5 milliárd forintról (2023) 10,2 milliárd forintra (2024), vagyis 35,3 százalékos a különbség.
2024-ben emellett 269 ezer vinyllemez is fogyott, ami 12 százalékkal több bevételt generált (nettó 1,26 milliárd forint), mint egy évvel azelőtt. Ez a növekvő tendencia összegszerűen ismét kompenzálni tudta a CD-k iránti kereslet csökkenését is.
A digitális bevételen belül pedig a magyar zene által generált bevétel is nőtt:
a teljes digitális zenei forgalom több mint egyharmada (34 százaléka), vagyis 3,5 milliárd forint származott a hazai repertoár értékesítéséből, jellemzően a streamingből.
Mi a helyzet nemzetközi szinten?
A Global Music Report 2025 legfontosabb megállapításai az IFPI pubilkálásában a következők:
- A globális zenei hangfelvételekből származó bevételek immár a tizedik egymást követő évben nőttek. A teljes kereskedelmi bevétel 2024-ben elérte a 29,6 milliárd dollárt, am 4,8 százalékos emelkedést jelent.
- 2024-ben minden régió bevételnövekedést tapasztalt.
- A növekedés kulcsa az előfizetéses streaming volt, amely 9,5 százalékkal nőtt világszerte, míg az előfizetéses fiókok felhasználóinak száma 10,6 százalékkal, 752 millióra emelkedett világszerte.
- A streaming-bevételek most először lépték át a 20 milliárd dollárt, és a teljes zenei hangfelvétel-bevétel 69 százalékát tették ki. Összehasonlításképp: ez az összeg nagyobb, mint a 2003-2020 közötti időszakban a teljes hangfelvételipar összbevétele.
Az egyik legfontosabb kérdés, amelyet ebben a jelentésben vizsgáltunk, a mesterséges intelligencia szerepe a zenében. A hangfelvétel-kiadók elkezdték kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket a művészek kreativitásának fokozása és az új, izgalmas rajongói élmények kialakítása érdekében. Ugyanakkor teljesen egyértelmű, hogy azon generatív AI-rendszerek fejlesztői, akik szerzői jogvédelem alatt álló zenét használnak fel, hogy aztán a jogtulajdonosok engedélye nélkül képezzék modelljeiket, nagyon is valós és jelen levő fenyegetést jelentenek az emberi művészetre. Arra kérjük a döntéshozókat, hogy védjék meg a zenét és a művészetet.
– fogalmazta meg a jelentés kapcsán Victoria Oakley, az IFPI ügyvezetője. A szakember úgy gondolja, a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket az emberi kreativitás támogatására és felerősítésére kell felhasználnunk, nem pedig annak kiváltására.