„Igen, jól olvasták/olvastátok, mert ritkán történik ilyen a művészeti szaksajtóban, és persze nem is csak ott, hiszen ha valaki valamit „megkaparint”, akkor általában – tisztelet a kivételnek – évtizedekig rajta tartja a kezét: leköszönünk. Önszántunkból, önként, bár nem dalolva” – fogalmaztak a szinhaz.net-en közzétett közleményükben. Ebből az is kiderül, hogy pályázati úton keresik azt a szakmai gárdát, amelyik folytatni tudja munkájukat.
Valahogy azt diktálja a lelkiismeretünk, hogy úgy tiszta, úgy transzparens, ha nem szépítjük a dolgot, nem hímezünk-hámozunk, hanem töredelmesen bevalljuk: itt a vége, fuss el véle, szép volt, jó volt, de belefáradtunk. A jelenlegi szerkesztőség – amely előbb Tompa Andrea irányításával, majd kollektív szerkesztőségi felállásban működött – 10 év után, azaz 2025. június 30-án befejezi tevékenységét a Színház folyóiratnál, és átadja a stafétabotot. Hogy kinek? Na, ez a jó kérdés, és még magunk se tudjuk rá a választ, de hamarosan kiderül
– tették hozzá.
A közleményben emlékeztettek, hogy a Színház folyóiratnál korábban minden váltás organikusan történt, szerkesztők jöttek, szerkesztők mentek, de nem volt olyan időszak, amikor ne maradt volna meg a folytonosság, ne lett volna egy szerkesztőségi mag, amely a stabilitást biztosította.
Koltai Tamás váratlan halála után a korábbi főszerkesztő-helyettes, Tompa Andrea lépett az örökébe, talán ez volt az eddigi legélesebb snitt. Most cezúra van, mert a teljes szerkesztőség feláll, de nézzük a dolog jó oldalát. Soha nem volt még ilyen lehetőség arra, hogy egy olyan gazdag örökséget, mint amilyet az 57 éves Színház folyóirat jelent, új szellemiséggel tölthessenek meg fiatalok. Rajta hát!
Kitértek arra is, hogy szakmai munkájuk során újragondolták a nyomtatott Színházat, átvészelték a Covidot, kétszemeszteres komplex mentorprogramot szerveztek, létrehoztak egy vadonatúj, „kétcsatornás” honlapot, és mindeközben igyekeztek anyagilag is túlélni, úgy hogy NKA-támogatásuk tíz év alatt a kezdeti 16-17 millióról 2025-re nullára esett vissza.
Mi megtettük, amit megtehettünk – tehettünk volna többet? biztosan –, most tegye más! Az új szerkesztőség előtt talán ez utóbbi lesz a legnagyobb kihívás: támogatásokat, forrásokat becsatornázni úgy, hogy azzal a lap szakmai függetlensége ne sérüljön. Mert ha valami, ez nem feláldozható.
A leköszönő szerkesztőség közleménye és a pályázati felhívás itt olvasható. Azzal, hogy a színházak népszerűsítése manapság milyen kihívásokkal jár, ebben a cikkünkben foglalkoztunk.