A felhasználók egyre gyorsabban és egyszerűbben szeretnének tájékozódni. Ennek eredményeként jelentek meg a Google platformján a zero-click találatot eredményező megoldások, melyek által kisebb energiabefektetéssel juthatunk hozzá a keresett információkhoz.
Az AI alapú keresők egyre népszerűbbek, hiszen ha olyan specifikus kérdésünk van, amire a hagyományos módszerekkel csak több tartalom végigböngészése után kapunk választ, egy hosszabb prompttal szinte azonnal hozzájutunk.
De hogyan változtatja ez meg az eddig jól bevált SEO-módszereket? Varga Balázs, a Profession.hu marketingigazgatója erre a problémára hozott megoldásokat "Hogyan növeld láthatóságodat az AI-generálta keresési eredményekben?" című előadásában a Digital Marketing Forumon.
Milyen AI-alapú keresők jöhetnek szóba?
2024 vége óta a nagyközönségnek is elérhető a ChatGPT Search, ami real time adatokkal dolgozik az internetről, és a források hivatkozásait is kiemelten kezeli. A Google Gemini szintén így böngészi az internetet, akárcsak a Microsoft Copilot és a Perplexity is. Az AI Overviews-ra is érdemes lesz majd figyelni, ez a Google új funkciója, amely a hagyományos keresési eredmények fölött rövid, generált összegzést ad a felhasználók kérdéseire, de Magyarországon még nem érhető el. Kijelenthető, hogy a ChatGPT uralja az AI vezérelte keresők piacát, míg a többi megoldás a második helyért küzd.
A Google látogatottsága Magyarországon lassan csökken, a ChatGPT repülőrajtot vett
– figyelmeztet Varga Balázs.

Varga Balázs beszámolója szerint a felhasználók 23 százaléka keresési szándékkal veszi igénybe a ChatGPT-t, miközben a többiek elsősorban információkat gyűjtenek, tartalmakat, ötleteket generálnak.
az információ nem lesz elég
A keresési trendek alapján a jövőben csökkenni fog az egyes weboldalak látogatottsága, különösen az olyan platformoké, amelyek csak információt szolgáltatnak a felhasználók számára. Ha ugyanis az információ már elérhető az AI-keresőkben is, felesleges ellátogatni a weboldalakra.
Más a helyzet, ha az adott oldalon valamilyen tranzakciót is végre kell hajtani, például egy állásra jelentkezni. Ebben az esetben a felhasználó fel fogja keresni az oldalt a chatboton keresztül, de az AI asszisztensek megjelenésével még ez is kérdésessé válhat
– magyarázza Varga Balázs.
A csökkenő forgalom hatására a pusztán információt közlő platformoknak újra kell gondolniuk a monetizációs stratégiájukat. Nem véletlen, hogy a ChatGPT is részben előfizetői modell keretében érhető el.
megváltoznak a keresési kifejezések
A Profession.hu marketingigazgatója szerint érdemes megváltoztatni a PCC és SEO stratégiákat, mivel az eddig használt eszközök, módszerek már nem fognak működni.
Korábban úgy kerestünk például állást, hogy beírtuk a pozíciót és a helyszínt a Google-be. Az AI világában azonban minél specifikusabb és hosszabb egy prompt, annál jobb eredményre vezet, tehát a keresési kifejezések megváltoznak, hosszabbak lesznek és más jellegűek
– állapítja meg Varga Balázs.
a listaoldalak jelentősége csökkenni fog
Megváltoznak a felhasználói útvonalak is. Eddig jellemző volt például, hogy egy ajándék vásárlása során elindítottunk egy keresést, majd lekattintottuk egy linket, ami jellemzően egy listaoldal volt termékekkel, ezután a weboldalon szűrtünk és találtuk meg azt, amit kerestünk. Ezzel szemben most már leírhatunk egy pontos promptot arról, amit szeretnénk, és nincs is más dolgunk.
Ha kattint a felhasználó, most jellemzően egy listaoldalra kerül, mert még nem alakult át a rendszer, de ez csak idő kérdése, olyan felhasználói útvonalak fognak kialakulni, amelyeken a promptot követően azonnal megkapjuk a terméket
– teszi hozzá a szakember.
Tehát a listaoldalak hangsúlya jelentősen csökkenni fog. Azt is végig kell gondolni, mennyire érvényesüljenek a user experience és a user interface szempontok egy felhasználói felület kialakításában, hiszen ennél fontosabb lesz az egyes termékek tartalma, érdemes inkább erre hangsúlyt fektetni, ha az AI-alapú keresőkbe szeretnénk jutni.

Ki vagy te?
Hangsúlyoznám, senki nem tudja, hogyan kell ezt pontosan jól csinálni, hiszen teljesen új technológiáról van szó. Azt tudom elmesélni, mi hogyan vágtunk bele
– mondja Varga Balázs.
A szakember emlékeztetett, az elmúlt évtizedekben kialakult egy trend, hogy minél minőségibb egy tartalom, minél hitelesebb forrásból származik, annál inkább elől fog szerepelni a találati listán. Ez nem változott.
Viszont az igen, hogy a keresőmotorok hogyan értik meg, ki vagy te, mi az entitásod, hiszen ez alapján érdemes a termékeidet, szolgáltatásaidat ajánlani. Tehát nagyon fontos, hogy mindenhol az online térben egységes legyen a márkánk. Például a mi logónk a Profession, de sok helyen az online térben Profession.hu entitásként szerepelünk, ezért elkezdtük egységesíteni a megjelenéseinket Profession.hu-ra. Ezzel erősíthetjük a hatásunkat.
Ezenfelül azt ajánlotta, írjunk egy nagyon jó biot, amit mindenhol elhelyezve elmondhatjuk magunkról, kik vagyunk. Ennek a szövegnek egyrészt meg kell felelnie a marketinges szempontoknak: fontos, hogy érthető legyen és meggyőző érvek szerepeljenek benne. Másrészt a SEO szempontokat is érvényesíteni kell, tehát paraméterezni megfelelő kulcsszavakkal. Harmadrészt viszont a GEO (Generative Engine Optimization) szempontból is érthetőnek kell lennie, ami azt jelenti, hogy az egyes AI vezérelt keresőplatformok azt értsék meg rólunk, amit mi szeretnénk.
Hogyan írjunk szöveget az AI számára?
Ebben segít a Google Cloud Natural Language API. Ez egy mesterséges intelligencián alapuló szövegfeldolgozó eszköz, amely lehetővé teszi a gépek számára, hogy megértsék és elemezzék az emberi nyelvet. Használatával olyan szövegeket hozhatunk létre, amelyek az AI számára könnyebben értelmezhetőek, így nagyobb esély van arra, hogy egy weboldal bekerüljön az AI-modellek által generált válaszokba.
A ránk mutató legfontosabb linkeken elkezdtük lecserélni a szövegeket a Google Cloud Natural Language API alapján. A Rólunk oldalt is nagyon fontos újraalkotni, illetve a Wikipedia-oldalba belenyúlni. Ezeken az oldalakon az AI számára érthető tartalmaknak kell szerepelniük
– szögezi le Varga Balázs.
A SEO és a GEO továbbá szimbiózisban van egymással Varga Balázs szerint, tehát a SEO-s technológiai fejlesztés ugyanúgy része a GEO-s munkának is.
Hitelesség
Figyeljünk oda arra, milyen értékelések születnek az adott cégről az interneten. Erre számtalan csatorna, eszköz és platform áll rendelkezésre, érdemes ezt kihasználva javítani a cég megítélésén.
A tartalom szerepe meg fog változni, ezért érdemes növelni a ránk hivatkozó hiteles források arányát. Gondolok itt például azokra a legfontosabb platformokra, amelyeken cikk jelenik meg a cégről, a díjakra, amelyeket kiérdemelt. Ezek mind-mind azt a hitelességet fogják alátámasztani, ami alapján az AI előnyben részesít minket mással szemben
– javasolja a szakember.
nem kell a rizsa
De a legfontosabb a termékoldal, hiszen a forgalom elsősorban ide fog érkezni. Varga Balázs szerint ennek olyan információkat kell tartalmaznia, amelyekre a felhasználóknak ténylegesen szükségük van.
Mondok egy példát. Számomra fontos a home office. Tehát egy ilyen promptba, amelyen keresztül állást keresnék, ezt is beleírnám. Ha ezt nem tartalmazza egy álláshirdetés, akkor nem fogja nekem ajánlani az AI. Tehát azokat az adatokat jelenítsük meg a termékleírásban, amire az emberek feltételezhetően promptolnak. Másrészt rendkívül fontos, mennyire egyedi a tartalmunk, ezzel lehet igazán nyerni ebben az egész játékban
– hívja fel a figyelmet Varga Balázs.
Vizuálisan uralni a találati oldalt
A szakember szerint ugyancsak fontos, hogy kerüljünk be a Google Knowledge Graphba, a Gooble Tudásgráfba – ezzel is előnyre tehetünk szert a versenytársakhoz képest. Ennek szintén olyan formában érdemes megtörténnie, hogy azt értse meg rólunk a Google, amit mi szeretnénk.
A Google Tudásgráf vizuális megjelenése, a Google Tudáspanel (Google Knowledge Panel) egy kiemelt információs doboz, amely a találatok mellett jobbra jelenik meg, ha valaki egy ismert személyre, márkára, cégre vagy fogalomra keres rá. Amennyiben egy cégnek sikerül Tudáspanellel rendelkeznie, az professzionális és megbízható benyomást kelt a keresőkben, segít kitűnni a versenytársak közül, mert vizuálisan is dominálja a találati oldalt.
Lehet-e érte fizetni majd?
Sokan arra gondolnak, hogy ugyanúgy meg lehet oldani PPC-vel a problémát, és így előre kerülni a találatok között. A Google termékeiben, például az AI Overview-ban várhatóan lesz erre lehetőség Varga Balázs szerint, hiszen az árbevételük értelemszerűen csökkenhet az AI miatt, és ezt kompenzálni szeretnék majd. A ChatGPT esetében azonban ez egyáltalán nem biztos, hiszen részben előfizetéses alapú, és jelenleg piacot próbálnak nyerni.