2025. június 28-ától hatályba lép a termékekre és a szolgáltatásokra vonatkozó akadálymentességi követelményeknek való megfelelés szabályairól szóló törvény a gazdasági szereplők többsége számára – jelezte dr. Szabó Gergely Gábor ügyvéd, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda részéről.
A 2022. évi XVII. törvény és annak végrehajtási rendelete, a 605/2022. (XII. 28.) Korm. rendelet olyan gazdasági szereplőkre vonatkozik, amelyek infokommunikációs termékek gyártásával, forgalmazásával, illetve digitális szolgáltatásnyújtással foglalkoznak, a 2025. június 28-a után forgalomba hozott termékekre és szolgáltatásokra vonatkozóan. A már forgalomban levő termékek és eddig jogszerűen nyújtott szolgáltatások esetén az átállásra biztosított türelmi idő 2030. június 28-ig tart.
Az akadálymentesítés lényege, hogy a termékek és az online szolgáltatások használata a fogyatékkal élők számára is elérhető legyen, ezekkel kapcsolatban teljeskörű tájékoztatáshoz, minden kellő információhoz hozzájussanak, a használatukban ne legyenek szükségtelenül korlátozva.
Az érintett termékek, illetve szolgáltatások köre:
- Okostelefon, táblagépek, számítógépek és operációs rendszerek, TV-berendezések
- ATM-ek és fizetési terminálok
- E-olvasók és e-könyvek
- Jegykiadó és utasfelvételi automaták
- Telefonos szolgáltatások
- Banki szolgáltatások
- Elektronikus kereskedelem
- Weboldalak és a közlekedéshez kötődő egyéb információforrások (ideértve különösen a céges honlapokat)
- Audiovizuális médiaszolgáltatások
A szolgáltatóknak el kell végezniük az akadálymentességi követelményeknek való megfelelés értékelést és megfelelő dokumentálást, melyben ismertetni kell, hogy a szolgáltatás hogyan felel meg az akadálymentességi követelményeknek. Online szolgáltatások esetén maga az akadálymentesítés elsősorban a fejlesztői feladat.
Olyan jellegű szempontokra kell figyelni, mint például:
- megfelelő kontrasztosság a szöveg és a háttér színe között
- állítható sorköz és betűméret
- megfelelő alternatív szövegek a képi tartalmakhoz
- könnyen érthető nyelvezet (ez ügyvédi honlapoknál kifejezetten fontos)
- alternatív lehetőségek biometrikus azonosításra, elektronikus aláírásra
- hangutasítási lehetőségek biztosítása online fizetése rendszerekhez
- minden tájékoztatást több érzékszervi csatornán keresztül hozzáférhetővé kell tenni
Termékek forgalmazása esetén a forgalmazó felelőssége, hogy a termékeken megtalálható legyen a CE-jelzés, valamint mellékeltek-e minden előírt dokumentációt, használati utasítást és biztonsági tájékoztatót akadálymentesített formában is. Nem megfelelő termékek esetén biztosítani kell, hogy a hibák orvoslásáig a termék ne kerüljön forgalomba.
Fontos, hogy az akadálymentességi követelmények csak olyan mértékben alkalmazandók, amennyiben a megfelelés nem jelent aránytalan terhet a gazdasági szereplő számára, illetve nem tesz szükségessé olyan jelentős módosítást, amely az adott termék, illetve szolgáltatás lényegi tulajdonságának alapvető módosulását eredményezi
– hangsúlyozta a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda szakértője.
Amennyiben valaki erre a fenti kivételre kíván hivatkozni, úgy arról egyrészt írásbeli értékelést kell készítenie, másrészt – mikrovállalkozás kivételével – erről tájékoztatnia kell az ellenőrző hatóságot, illetve azoknak a tagállamoknak az illetékes nemzeti hatóságait, amelyek területén a szolgáltatást nyújtja.
2025. június 28-ától a hatóságok (piactól függően: fogyasztóvédelmi hatóság, Budapest Főváros Kormányhivatala, NMHH, légiközlekedési hatóság, autóbuszos piacfelügyeleti és utasjogi hatóság, vasúti igazgatási szerv, hajózási hatóság) ellenőrizhetik a digitális akadálymentességi követelményeknek való megfelelést, így elsősorban az erről készült dokumentációt. Mulasztás esetén bizonyos feltételekkel akár az adott cég nettó árbevétele 5%-ának megfelelő közigazgatási bírság kiszabására is sor kerülhet. Termékek esetében a bírság kiszabása mellett a hatóság a termékek forgalomból való kivonására is felszólíthatja a jogsértőt.
Fontos, hogy az akadálymentes online szolgáltatások nem csak a fogyatékkal élők vásárlóerejét vonja be az online térbe, hanem általánosságban is egy felhasználóbarát, könnyebben kezelhető szolgáltatást eredményez minden vásárló számára. Ugyanez igaz az offline térre és fizikai termékekre is.
Bár az akadálymentességi audit, szükséges adminisztráció és kapcsolódó fejlesztések elsőre rosszul hangzanak, de kis befektetéssel komoly versenyelőny, sok új ügyfél és jobb felhasználói élmény érhető el a megfeleléssel
– hangsúlyozta dr. Szabó Gergely Gábor ügyvéd.