Bálint Lilla újságíró és irodalomterapeuta már egészen fiatal kora óta érdeklődik a múlt századi magyar írók és művészek élete iránt, tollából számos cikk született a Dívány.hu magazinba. Alapos kutatómunka után most egy izgalmas könyvben tárja fel, hogyan alakult azon nők élete, akik ismert írók, költők, művészemberek szerelmei voltak.
Különleges történeteket dolgoz fel a Dívány új könyve
Léda, Csinszka, Szendrey Júlia, Sárvári Anna, Gyarmati Fanni – hosszú ideig adtak erőt és ihletet a legnagyobb íróknak, költőknek. A szerelem azonban egyszer csak véget ért, és az egykor múzsaként virágzó nőknek valahogyan helyt kell állniuk. A tankönyvek már kevésbé beszélnek arról, hogy mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepet, vagy hogy miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után. Ha azonban alaposan kutatunk a levéltárakban, akkor izgalmas történetek tárulhatnak elénk – ezt tette Bálint Lilla újságíró is, a Múzsák a csók után című kötet írója, akinek nyomán húsz magyar ihletforrás nem mindennapi élettörténetébe nyerhetünk bepillantást.
“Azt szerettem volna elérni, hogy ezek a mindennapi és nem mindennapi gondokkal küszködő nők láthatóvá váljanak, és ne csak egy lábjegyzetként ismerjük a fiók mélyén porosodó irodalomkönyvből”
– fogalmazta meg a kötet célját a szerző.
Az olykor felemelő, máskor tragikus női sorsokat megismervén az olvasó számára hamar kiderül, hogy a halhatatlanságnak bizony ára van, a fizetőeszköz pedig sokszor a személyes boldogság.
Egyszerre felkavaró és tanulságos
Fráter Zoltán magyar író és irodalomtörténész a könyv előszavában emlékeztet, mégis igaz a mondás, hogy az írók legszebb műveiket azoknak írták, akikbe szerelmesek voltak, hiszen nem lehet szerelem nélkül maradandó és becses dolgokat alkotni.
“Az utóbbi években több változatban is előtérbe kerültek az irodalomtörténet és a művészvilág híres szerelmi történetei. Az okulni vágyó olvasó lázasan keresi az esetleírásokat, leveleket, emlékezéseket, dokumentumokat, amelyek feltárják a költők, írók magánemberi érzelmeit a sokszor múzsaszerepet is betöltő hölgyek iránt.”
Mint írta, még érdekesebb, ha a kapcsolat bővül, és klasszikus szerelmi háromszög formáját ölti. Ezek a történetek ugyanakkor csak addig tartanak, ameddig a szereplők mindegyike él, vagy a kapcsolat el nem hervad.
“Bálint Lilla könyve azonban éppen az elsődleges érdekességeken túli utakra vezeti az olvasót. Nem elégszik meg az ismert kapcsolatok leírásával, sőt többnyire a nagy szerelem elmúlása utáni időszakra irányul alkotói figyelme. Új nézőpontot talált a szenvedélyes szerelmi történetek lapozgatása közben. Rádöbbent, hogy a kissé elkoptatott „nagy érzések” sokadik feldolgozása során csak arra nem gondolt senki, mi lesz ezeknek a hölgyeknek a további sorsa. Témája újszerű és ötletes, hiszen azt vizsgálja és mutatja meg, hogy mi történt az író- és költőfeleségekkel vagy a körülrajongott ideálokkal, miután véget ért a szerelem. Hogyan alakult Vajda Julianna, Szendrey Júlia, Léda, Csinszka, Sárvári Anna, Szántó Judit, Gyarmati Fanni és még oly sok múzsa élete.”
A frissen megjelent kötetet már Péterfy Bori énekesnő és színész is olvasta, aki így vélekedett róla:
“Nagyon felkavaró és tanulságos Bálint Lilla könyvét olvasni. Eszembe jutnak közben a történetek a saját családomból, a dédanyáim, a nagyanyáim, és mindig arra gondolok, hogy azt a sok tehetséget, elfojtott vágyat, tanulást, kíváncsiságot mind-mind itt őrzöm magamban. És amikor színpadon vagyok, vagy írhatok, alkothatok (mert nekem megadatott a lehetőség), akkor ott vannak mind mögöttem, helyettük és értük is csinálom. És ez hihetetlenül sok erőt tud adni.”
Bálint Lilla újságíró Múzsák a csók után című kötete többek közt itt vásárolható meg, ahol számos további lebilincselő olvasmány is kapható.