A brit zenész saját bevallása szerint nem magáért, sokkal inkább a fiatalokért áll ki, amikor azt mondja, az AI-nak nincs keresnivalója a kreatív területeken. Elton John egy interjúban beszélt erről.

A mesterséges intelligencia térnyerése komoly aggályokat vet fel a kreatív szakmák mindegyikében, különösen, ha arról van szó, hogy milyen jogon használják fel a cégek az alkotók szellemi termékeit.

Az Egyesült Államokban 2023-ban volt az írók sztrájkja, amelynek egyik kitétele az AI szabályozása volt, 148 nap után végül sikerült is megegyezniük a szabályozásról. Szintén ebben ez évben írók ezrei írtak alá egy petíciót, hogy megakadályozzák, hogy a techcégek engedély nélkül használják fel műveiket az AI tanításához, ami azért is problémás, mert később ezekhez hasonlót tud készíteni a mesterséges intelligencia. Egy startup például az idei évben 8000 könyv kiadására készül az AI segítségével, ami a javítást és a borító készítését is magában foglalja.

A valódi veszély a fiatal alkotókra leselkedik, ugyanis nekik nincs anyagi forrásuk, hogy harcoljanak a nagy techcégekkel

– mondta el a gyakorlat kapcsán Elton John angol énekes, dalszerző a BBC-nek adott interjúban.

A zenész szerint az AI nem feltétlenül rossz dolog, de a kreatív szakmának meg kell húzni egy határt, és számon kell kérnie a vállalatokat, hogy mit használnak fel a mesterséges intelligencia tanítása során. Az interjúban kiemelte, hogy bár egyes politikusok támogatják az ügyüket, továbbra sem sikerült megnyerni a teljes parlamentet, így egyelőre gond nélkül tudják felhasználni akár az ő, akár más írók, újságírók, vagy dalszerzők munkáját. Szerinte a megoldás az átláthatóság, az engedélykérés, illetve az alkotók megfizetése lenne.

Bár a Lordok Házában megszavazták a szükséges változásokat, hogy megvédjék az alkotók jogait, a miniszterek és a képviselőház elutasította az indítványt. Még a szavazások előtt 400-nál is több brit zenész írt alá egy nyílt levelet, amiben a szerzői jogokra vonatkozó változásokat sürgetnek. Köztük volt Elton John és Paul McCartney, a Beatles énekese is.

Elton John az interjúban felszólította a minisztereket, hogy térjenek észhez, és döntsenek az alkotók javára a szilícium-völgyi  vállalatok helyett, mert ha nem kompenzálják az alkotókat, akkor azt lopásként könyvelik el.

A mesterséges intelligencia kapcsán minden kreatív területen megvannak a szakmán belüli kételyek, ahogyan a magyar szinkronszínészek számára is aggasztó, hogy milyen AI alapú munkák készülnek, azonban ellenpéldaként említhető Bruce Willis és James Earl Jones is, előbbi a képmásához, utóbbi a hangjához tartozó jogokat adta el.

Címkék