A Focus 2 Move autóipari szakportál 159 ország hivatalos újautó-regisztrációs adatai alapján állította össze a legtöbbet eladott márkák listáját 2024 augusztusáig. Az összesítés szerint a japán Toyota még mindig az élen jár, immár 10 éve. Ebben a 12 hónapban 5,99 millió járművet értékesítettek, ami 0,4%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A második helyen a Volkswagen áll 3,22 millió eladott járművel, ami 1,8%-os növekedés. A harmadik helyre a Honda került, amely két helyet javított az előző listához képest, 2,47 millió eladott autója 2%-os növekedést tükröz az előző évhez képest.
A negyedik helyen a Ford áll 2,46 millió eladott járművel, amelynek 0,1%-kal csökkentek az eladásai, majd a Hyundai következik két helyet rontva, 2,42 millió eladott járművel és -2,6%-kal. A Chevrolet 2,09 millió autót adott el (+1,6%), a Nissan 2,08 milliót (+2,5%), és igen figyelemreméltó teljesítményt mutat a 8. helyen álló BYD, mely egy helyet javított és 24%-os növekedést produkált egy év alatt 1,99 millió eladott kocsival. Különösen annak fényében érdekes ez, hogy a BYD 2019-ben a világranglista csupán 49. helyén állt. A Kia egy helyet esett vissza a 9. helyre 1,89 millió eladott autóval (-3,2%), a 10. helyre pedig a BMW egy helyet előrelépve került 1,51 millió új regisztrációval (+6,7%).
A legkedveltebb autók esetében a minőség, a megbízhatóság, az ár-érték arány és a vásárlók véleménye a legfontosabb szempontok közé tartozik. Ugyanakkor a márkakommunikáció sem elhanyagolható tényező, és az is fontos, hogy az adott brand milyen életérzést közvetít, milyen státusszal jár és hogyan közvetíti az értékeit.
Toyota: haladás kívül és belül
Az autók kommunikációjában gyakran felbukkan a mozgásszabadság eleme, az, hogy az autó bármikor, bárhová elviszi az embert, ahol új élményeket szerezhet. Ezt a gondolatmenetet talán a Toyota képviseli a leginkább és fejleszti tovább időről időre. Let's go places (Menjünk el valahová illetve Érjünk el sikereket) szlogenjük 2012-ben váltotta az előző Moving Forward-ot (Menjünk előre). Mindkét mondat tükrözi a márka azon szándékát, hogy a mozgást és az utazást a személyes fejlődéssel és előmenetellel kapcsolja össze. Erre rímel a legújabb, Let's go beyond, azaz Lépjük át a határokat szlogenjük is, melyet a lépésről lépésre koncepciója egészít ki azt üzenve, hogy a Toyota mindent megtesz azért, hogy a megszokotton túli és várakozáson felüli élményeket szolgáltasson. Ugyanakkor arra is emlékeztet, hogy minden lépés számít a célunk felé vezető úton.
Volkswagen: generációk szolgálatában
A dízelbotrány után az autómárka nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelem és a digitális innováció kommunikálására és annak hangsúlyozására, hogy mi mindent tesz ezért. Célul tűzte ki, hogy az e-mobilitás piacvezetőjévé válik világszerte. Ennek fényében és emellett hangsúlyozza a márka generációkon átívelő mivoltát, és azt, hogy megbízható társa volt már nagyapáinknak is, és az unokáinknak is az lesz.
A nemzetközi YourWagen kampányban érzelmes, játékos történeteken keresztül arra hoznak példákat, hogyan illeszkedik már régtől fogva az autómárka az emberek mindennapjaiba, és mennyire szerethető jármű is.
Honda: álmok és versenyek
A Honda márkaimázsa hagyományosan a sporthoz, az autóversenyekhez, a sebességhez, a kihíváshoz és a fiatalossághoz kapcsolódik. Kommunikációjában nem annyira a hétköznapokra, mint inkább a különleges célokra és erőfeszítésekre helyezi a hangsúlyt. Ezt tükrözi Az álmok ereje szlogen, és a Megállíthatatlan álmok című kampány, amelynek legújabb reklámfilmje épp nemrég készült el. Ebben a Hondával valaha kapcsolatba került Forma1-es pilóták szerepelnek, a legendás Ayrton Senna és a tavalyi világbajnok Max Verstappen, akiknek történetén keresztül egy oda-vissza olvasható verssel kikristályosul, hogy a hibák hogyan járulnak hozzá a sikerhez, illetve előzik meg azt.
A Honda különösen nagy energiát fektet a márka- és imázsépítésbe, ami különböző együttműködésekben is megnyilvánul. Dinamikus jellegét az e-sportban való részvétellel is hangsúlyozza, az Amazon és a mesterséges intelligencia segítségével pedig AI-generált, személyre szabható animációkkal igyekszik közelebb hozni az embereket az álmaikhoz.
BYD: személyes tapasztalatok
Érdemes még egy pillantást vetni a BYD, mint a legfeltörekvőbb márka kommunikációjára, ahol két dolog tűnhet fel elsőre: az egyik a környezetvédelem, a másik pedig az influenszerek bevonása. A BYD már a kezdetekkor környezetbarát márkaként pozicionálta magát, ami előnyt jelent számára azokkal szemben, akik ezt a képet átpozicionálással érik el, és olyan történet van mögöttük, amely nem minden ponton fele meg a jelenkor zöld elvárásainak.
A másik fontos tényezőt a rendszeres PR-események, tesztvezetések, gyárlátogatások szervezése adja a sajtó munkatársainak és a közösségi média véleményvezéreinek. Ennek következtében nagyon sok olyan BYD-s tartalom jöhet szembe spontán módon is a közösségi médiában, ahol emberek a saját tapasztalataikról beszélnek az autóval, sőt, akár annak gyártásával kapcsolatban. Ebből a szempontból úgy tűnik, a BYD hallotta meg a leginkább az idők szavát az interkatív és influenszer-központú, tapasztalatokra és személyes véleményekre építő marketinggel.