A Lounge Group PR-divíziója a nemzetközi szakma többszörös elismerését idén leginkább két kiemelt projektjével érte el: az egyik az MVM tudományos online talk show-ja volt az azt támogató PR-aktivitásokkal, a másik egy kilenc hónapos, integrált sikerkommunikációs brandkampány a Budapest Airport számára.
A nagydíjat ráadásul a Legtöbbet Díjazott Marketingügynökségként érdemelték ki, ami Megyeri Dániel szerint szépen érzékelteti a sok esetben mesterségesen különválasztott szakmai területek közti átjárásokat.
Korunk problémái és a repülőtér nyüzsgő élete
A 2023-as MVM Future Talks során hazai influenszereket kértek fel arra, hogy készítsenek dokumentumfilmet a legsürgetőbb, az emberiség egészét érintő globális problémákról. Többek között PamKutyát, Magyarósi Csabát, Wossala Rozinát és Abosi Barnát küldték el a szélrózsa minden irányába, hogy az energiabiztonsággal, az élelmiszerellátással, a mobilitással, a hulladékkezeléssel és a klímaváltozás kérdéseivel foglalkozzanak. Mindezt köztéri PR stuntok, média- és digitális kampány kísérték, majd a közösségi médiában indított szavazást követően Michio Kaku sztárszakértővel egy online talk show-ban tárták a nézők elé a tudományos világ által nyújtott megoldásokat.
A POV: Európa legjobb repülőtere kampánnyal a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret és a Budapest Airport tevékenységét hozták közelebb a közönséghez. Első lépésben reprezentatív márkakutatásból azonosították az insightokat, majd VR szemüvegeket helyeztek el budapesti citylightokba. Ezekben a repülőtéri munkatársak szemszögéből lehetett bepillantani a hatalmas légikikötő nyüzsgő életébe.
Ezen kívül egy hatrészes videósorozatot forgattak Tillával a repülőtér addig sosem bemutatott területein Facebookra, Instagramra, TikTokra és YouTube-ra. Emellett kilenc hónapon át más formákban is biztosítottak tartalmi muníciót: komplex együttműködésre léptek a legnagyobb elérésű turisztikai véleményvezérekkel, natív médiaegyüttműködéseket kezdeményeztek, érzelemvezérelt videós projekteket alkottak, és még egy hatalmas molinó is kikerült az irányítótoronyra. A PR leadszerepére és az integrált megoldások hatékonyságára reflektálva pedig a kampányhoz outdoor és rádiókampányt is megvalósítottak.
„Mindig tanulságos olvasgatni, hogy országhatárainkon túl mit gondolnak az ötleteinkről“
Megyeri Dániel arról is beszélt, hogy mi volt az, ami különösen elnyerte a zsűri tetszését a kampányokban. Mint mondta, a Stevie zsűritagjai a verseny felületén is megosztanak néhány véleményt és kritikus gondolatot a pályázókkal, más versenyeken erre általában nincs lehetőség.
„Mindig tanulságos és örömteli olvasgatni, hogy országhatárainkon túl mit gondolnak az ötleteinkről. Az egész csapat számára. Az idei zsűri mindkét kiemelt kampányunk esetében – és az eredményeken túl – az adat- és insight-vezérelt megközelítést, az integrált kommunikációs ökoszisztémát, a sokszínű, többcsatornás tartalmakat és a márkaaktiválási célokat is támogató kreatív, techvezérelt outdoor és BTL megoldásokat emelte ki.“
A díj nemzetközi jelentőségéről szólva a szakember az integrált eszköztár fontosságára is felhívta a figyelmet. Mint mondta, amikor világszerte ismert márkák és globális ügynökségi hálózatok akár több kontinensen átívelő kampányaival kelnek versenyre, akkor már döntősnek lenni is megtiszteltetés. Díjazottnak vagy nagydíjasnak lenni pedig óriási szakmai siker.
„A legtöbb kampányunk hiába országos, mert a nagyobb országokhoz viszonyítva a magyar piac és médiapiac mérete is rendkívül korlátozottnak tűnhet. Ezért fontos, hogy a PR-kommunikációra hosszú távon, folyamatosan építgetett történetként és integrált eszköztárként tekintsünk, máskülönben az eredményekkel ilyen mezőnyben nehéz labdába rúgni, hiába tűnhet jónak egy-egy ötlet.“
A rangos nemzetközi elismerések (IPRA GWA, Sabre, Platinum PR, European Excellence) az Apex PR Toplista 2. helyezésével együtt az ügynökség életében is fontos lehetőségeket teremtenek. Akár arra, hogy elmélyítsék az ügyfeleikkel lévő kapcsolataikat, akár arra, hogy tágítsák a szellemi-szakmai játszóteret és a kommunikációs eszköztár szempontjából is nyitottabb briefeket kapjanak.
„Továbbá lehetőséget, hogy a díjak mellett a nemzetközi jó gyakorlatok és trendek beépítésével még vonzóbbá tegyük az ügynökséget és tágabb értelemben a PR szakmát is azok számára, akik szintén nagyobb mozgástérre vágynak“ - teszi hozzá Megyeri Dániel, azt is említve, hogy a hazai szakma sok téren le van maradva. „Pályázatok, tenderek vagy szakmai szervezetek által kiírt versenyek kapcsán is látható, hogy még mindig a ‘90-es évek korlátozott gondolatiságát és avítt PR eszközeit próbálják erőltetni.“
A PR és a marketing integrációja
Megyeri Dániel úgy véli, hogy a brandkommunikáció ernyője alatt a márka- és reputációépítési célok egységesek, a klasszikusabb értelemben a PR vagy a marketing területeihez rendelt eszközöket pedig a legnagyobb hatás érdekében integráltan kell kezelni. Mint mondja, az amerikai PRovoke Media és a brit Now Go Create által levezényelt Creativity in PR kutatás szerint a szakmabeliek ennek legnagyobb akadályaként az ügyfelek berögzüléseit és torz elvárásait, a PR-szakma kreativitást érintő reputációját és a nem megfelelő büdzséket jelölték meg. Ettől függetlenül mégis a megkérdezett PR-ügynökségek 88%-a szokott kreatív lead feladatokat ellátni az integrált márkakommunikációs ökoszisztémákban, és csaknem kétharmaduk úgy látja, hogy ügyféloldalról évről évre egyre több leadelendő projekt érkezik hozzájuk. A magyar szakmából kitekintve ezek irigylésre méltó számok.
„Kreatív PR-esként újra és újra meg kell halnunk azon a dombon, ami a szakmánkban mint leadben rejlő potenciál megértéséhez és a mesterségesen fenntartott határok eltörléséhez vezet. Minden szektorban és iparágban rengeteg érdekesség és izgalom rejtőzik, vezetőként és tanácsadóként a mi feladatunk, hogy azokat felfedezzük, feldolgozzuk és „kitegyük” az ablakba. Szakértői pozicionálással, interjúkkal, sajtóaktivitásokkal, social media posztokkal, B2C és B2B hírlevelekkel, ATL és BTL megoldásokkal, médiavásárlással, videós tartalmakkal, konverziófókuszú hirdetési kampányokkal, stakeholder menedzsmenttel is mind-mind a márka iránti bizalmat és a különböző célcsoportok elköteleződését erősítjük – a mindenkori üzleti célokkal összhangban, B2C és B2B tekintetben egyaránt.“
„A PR-t az alkímia, a marketinget pedig inkább a matematika felől szeretem megközelíteni. Egyiket sem lehet leegyszerűsíteni, de több mint 13 évet felölelő tapasztalataim szerint PR-szakemberből hamarabb lehet jó marketinges, mint fordítva.“