Március 15-én új időszámítás kezdődik a Pénzmúzeumban. A 3. születésnapját ünneplő intézményben újabb szintre lép a számítógépes technológia használata. Ez azt jelenti, hogy ezen túl virtuális tárlatvezetők segítik a látogatókat eligazodni a hatalmas tudásanyagban.

A folyamatosan megújuló technológia új távlatokat képes nyitni a múzeumok világában is. A hatalmas mennyiségű adatot kezelő közgyűjtemények nemcsak arra használhatják a számítógépes technikát – ezen belül a mesterséges intelligenciát is -, hogy a háttérben dolgozó szakemberek munkáját segítse, hanem arra is, hogy a látogatói élményt fokozzák vele.

A múzeumok és a technológia találkozására jó példa a Pepper típusú, humanoid robot, amihez hasonlót több múzeumban is elhelyeztek már. Egy példány a budapesti Pénzmúzeum recepcióján is megtalálható, aminek Mani a neve, és a mesterséges intelligenciának köszönhetően képes kérdésekre válaszolni, történeteket mesélni, ezáltal hozzáférhetőbbé tenni a kultúrát a fiatal látogatók számára is.

A harmadik születésnapját ünneplő Pénzmúzeum a jövőben még jobban ki szeretné aknázni az MI-ban rejlő lehetőségeket. A cél érdekében a hazai pénzügyi oktatás fellegvára, mely nyitása óta 330 000 vendéget fogadott, a kiállítás beltereiben virtuális tárlatvezetővel segíti a tudás befogadását a látogatók számára.

A most debütáló audioguide a Pénzmúzeum applikációjában érhető el, használatával mindenki a saját telefonján és fülhallgatóján keresztül mélyedhet el a kiállítás anyagában. A tárlatvezetés ezzel a segédlettel háromféle módon történhet: tematikusan, időalapú rendszerben és szabadbejárással. Az első kettő a múzeum által ajánlott listákon keresztül vezeti a látogatót, míg a harmadik verzióban a kihelyezett QR-kód alapján tudják a látogatók elindítani a megfelelő hanganyagot az adott installáció mellett. Mindez azért hasznos fejlesztés, mert a látogatók így a saját tempójukban fedezhetik fel a kiállítást, a multimédiás tartalmak, például videók, hanganyagok és animációk segítségével pedig mélyebb betekintést nyerhetnek az egyes műtárgyak történetébe, a pénzügyi összefüggések jelentőségébe. Mindez ráadásul ki is próbálható a Pénzmúzeum nyílt napján, március 15-én. Ezen a napon az intézmény munkatársai szakmai programokkal, workshopokkal, előadásokkal és gyerekprogramokkal várják a látogatókat.

Aki nem tud ellátogatni a múzeum falai közé, annak sem kell nélkülöznie a pénzügyi edukációt. A „Bőröndmúzeum” program iskolákba viszi el az interaktív pénzügyi oktatást, a „Zsebmúzeum” az óvodásoknak mesél a pénz világáról, míg az idén indult „Senior program” az időseknek segít eligazodni a pénzügyekben.

Emberi interakció

A személyes információcsere hívei számára jó hír, hogy igény esetén a múzeum edukátorai továbbra is a látogatók és az iskolás csoportok rendelkezésére állnak.

Címkék